• Новак
Bahtinov Фокус маска за Meade 8, FP411

Bahtinov Фокус маска за Meade 8, FP411

DEN 672.00

Достапност
Достапно за нарачка

Bahtinov фокус маска за Meade 8. Се вклопува Meade 8 SCT.Инструкции се вклучени.Farpoint Bahtinov Маски Се едни од најдобрите алатки за рачно фокусирање вашиот телескоп на располагање за да astrophotographers.Во 2005 година, Павел Bahtinov, руски аматерски телескоп создателот и астроном детални нов начин да се лесно да се фокусира на вашето dslr фото, CMOS или CCD камера за astrophotography со додавање на маска, кој се совпаѓа со дијаметар од вашиот телескоп.Bahtinov маска се помалку скап метод за да се фокусира на објекти во ноќното небо во споредба со стандарден мотор focuser.Со право маска и подесување тоа е лесно да се добие кристално јасно се фокусира на една ѕвезда во пократок од 90 секунди.Како тоа Функционира Овие маска ќе работат подеднакво како и на крајот на обем или на крајот на dew штит на врвот на себе маска не треба да биде усовршен базирана врз обемот ова е поради аголот на цепнатинки себе.Изберете светла ѕвезда како вашиот водечки објект.Место на Bahtinov фокус маска на вашиот телескоп е објектив и сигурно на своето место со користење на пластични картички.На цепнатинки во маска дизајн создаде сет на дифракција на шила на ѕвезда, која ќе ви помогне во точноста на вашиот фокус.Тоа ќе се појави на екранот или компјутер како "Х", со линија низ центарот (кога во фокусот).На дифракција скок шема од светла ѕвезда со користење на Bahtinov маска Како што се прилагоди на focuser на вашиот телескоп, централната скок ќе се движат во и надвор од X-шема.Ако сте со користење на фаќање софтвер бидете сигурни дека за да се компензира за заостануваат време помеѓу изложеноста на екранот, обично 4-5 секунди.Истиот процес се применува со користење на Телевизија приказ на екранот на вашиот dslr фото камера.Кој Ние are We на Farpoint Астро се Калифорнија врз производителот на astrophotography филтри, домет, и алатки.Нашите Bahtinov маски се со највисок квалитет во Астрономијата Простор.

Спецификацијата

Со стоката дадена додека купуваат

Здрав Практични 4-Ниво Салон Кула Ткаенина Фиока Организатор со 4 Лесно се Повлече Фиоки со Метална Рамка Дрвени

1 Враќање на Уреден Дом : Делови и Парчиња Расфрлани Насекаде Во Вашиот Дом?Со Овие 4 Отстранлив Фиоки Мож

DEN 3181.92

Топла Балон Над Мирно Езеро Пилула Случај Плоштадот Метал Пилула Случај Два Оддел Џеб Медицински Дрога Медицина

Пилулата Кутија Е Изграден Цврсто И Има Сигурен Затворач Да Се Задржи Вашата Лековите Безбедно.Мала Гол

DEN 263.76